گنبد و گلدسته ثارالله

محصول جدید

از ملزومات ساخت مسجد

تماس بگیرید

با ملاحظه ی گنبدهای کشورهای اسلامی، مشاهده می شود که گنبد های مساجد سایر کشورهای اسلامی، نمی توانند همپای گنبدهای زیبای ایرانی باشند. انتخاب رنگ فیروزه ای، با نقوشی اسلیمی و یا طرحهای هندسی ساده ولی با شکوه، جلال و ابهت خاصی به گنبدهای ایرانی داده است؛ حتی گنبد خاکی مسجد جامع اصفهان که به نام گنبد تاج الملک معروف است و فاقد هر گونه پوشش کافی است، نمونه ای دقیق و حساب شده از طرح و ساختمان یک گنبد ایرانی است. گنبدهای زیبای ایرانی در پهن دشت شهرهای کویری، مانند یزد و کاشان و در شهری مانند اصفهان، همانند نگین هایی فیروزه ای و ستاره هایی درخشان، در میان بناهای کرم رنگ آجری و یا کاهگلی می درخشند. تناسبات گلدسته ها و مناره ها و سردر ایوان ها با گنبد، از یک هماهنگی موزون برخوردار است؛ به نحوی که بیننده، هیچ کدام را بر دیگری ترجیح نمی دهد؛ بلکه همه این مجموعه را به صورت واحد می نگرد.
 در مکاتب معماری، شاخص ها و عناصری وجود دارند که نماینده و بیانگر اهداف اصلی آن مکتب می باشند و در حقیقت، این شاخص ها یا مونومان ها، تعریف کننده هویت بنا، ساختمان و اشخاص استفاده کننده از آن هستند که در یک نگاه مفهوم را می رسانند. این مونومان ها، در همه ی مکاتب عموماً و در مکتب مونومانتالیسم خصوصاً، تا آن جایی پیش رفته که به صورت شاخص های شهری و سازمانی نیز مطرح هستند و نگرش به آنها، تداعی کننده آن شهر یا سازمان و یا آن مجموعه می باشد؛ مثلاً با دیدن برج ایفل، همه ما به فکر پاریس می افتیم و با دیدن دیوار چین به یاد کشور چین و با دیدن اهرام ثلاثه، به یاد کشور مصر می افتیم.
البته نباید معانی والای گنبد و گلدسته را با مونومان های دیگر، یکی دانست؛ ولی همین گنبد و گلدسته است که با یک نگاه ، معانی الله، نماز و عبادت را در ذهن تداعی می کند.

محصولات مرتبط

گنبدهای پیش‌ساخته ، صنعتی جدید برای مساجد

تماس بگیرید
مشاهده سریع

کالایی مقرون به صرفه بانصب سریع برای زیبا‌سازی دیوارهای داخلی مساجد 

تماس بگیرید
مشاهده سریع

کالایی با طرح‌های اسلیمی، دیوارپوشی مناسب برای مساجد

تماس بگیرید
مشاهده سریع

محراب طرح رضوان مِحراب یا نمازگاه پیشوا، طاق‌نمایی است که جهت قبله را در مسجد نشان می‌دهد. با تخفیف ویژه از مسجدکالا تهیه کنید.

تماس بگیرید
مشاهده سریع

از ملزومات ساخت و نمادی برای مسجد

تماس بگیرید
مشاهده سریع

مسجد پیش‌ساخته قابلیت اجرای سریع و مقرون به صرفه در مکان‌های مختلف

تماس بگیرید
مشاهده سریع

مناره یا گلدسته یکی از اجزای معماری مساجد است.

تماس بگیرید
مشاهده سریع

بالا